Automobilové pneumatiky jsou pravděpodobně jednou z součástí vozu, se kterou se setká téměř každý řidič alespoň jednou za čas. Je sice zřejmé, že mají zásadní vliv na jízdní vlastnosti vozidla, ale účinek dobrých gum je mnohem širší než jen z hlediska stability řízení. Na následujících řádcích se podíváme na to, na co se při pořizování nových pneu zaměřit a jak vybrat ten správný typ pro svůj vůz.
Jaké jsou různé typy pneumatik?
Kromě obecně známých rozdílů mezi letními a zimními pneumatikami existují v rámci těchto dvou širších kategorií rovněž vlastnosti, které jsou pro určité typy charakteristické. Nejdůležitějším prvkem je zde vzorek neboli dezén pneu, který dokáže v závislosti na zvolené variantě výrazně změnit zážitek z jízdy.
Zpravidla se rozlišuje mezi třemi různými typy:
- Symetrické dezény: Tím nejběžnějším typem je tzv. symetrický vzorek běhounu, jenž je nejvhodnější pro vozidla používaná v každodenním provozu a která nejsou vystavena terénním podmínkám nebo vysokému zatížení. Pneumatiky s takovým dezénem mají průběžne a symetricky umístěné lamely a bloky po celé ploše běhounu. Obě poloviny gumy jsou tedy opatřeny stejným vzorkem. Tento druh dezénu se vyznačuje zejména plynulostí chodu a směrovou stabilitou, zvlášť na suchu.
Obrázky pneumatik převzaty z automobilovedily24.cz
- Symetrické směrové dezény: Tyto typy gum jsou poněkud specifičtější, protože směr otáčení kol, a tedy i konkrétní směr, ve kterém je nutné pneumatiky nasadit, je předem striktně určen. Vzorek se skládá z tvarů šipek, které všechny ukazují stejným směrem. Běhouny této kategorie jsou tedy vhodné zejména pro vozidla, která musí podávat vysoký výkon. Při jízdě v opačném směru, tj. při couvání, se tyto pneumatiky naopak potýkají s potížemi.
- Asymetrické dezény: U tohoto posledního typu, který je určen do mokrých podmínek a pro lepší ovladatelnost a přilnavost k vozovce, je vnitřní i vnější strana běhounu záměrně odlišná. Vnitřní profil má za úkol vytěsňovat vodu a zamezovat tak vzniku akvaplaningu. Zato ten vnější disponuje díky tuhým dezénovým blokům větší boční tuhostí, a tudíž poskytuje optimální trakci a klidnější chod v zatáčkách a na suchých vozovkách.
Jak vybrat tu správnou gumu?
Jak jste si určitě všimli, existují pneumatiky pro nejrůznější situace a požadavky. Vedle vnějších klimatických podmínek se musíte rovněž ujistit, že zvolené gumy vyhovují vašemu stylu jízdy. Pokud hodláte jezdit převážně po zpevněných komunikacích ve městech, pak vám nepochybně postačí i běžné symetrické celoroční pneumatiky. Jestliže naopak často vyrážíte do náročného terénu nebo chcete své vozidlo vystavit vysokému zatížení, mohou se opět vyplatit směrové pneumatiky.
Zásadní je ovšem zvolit správný rozměr podle manuálu k autu a pořídit si vždy čtyři stejné pneumatiky - v žádném případě nemíchejte na vlastní pěst odlišné typy pneu.
Jak poznám opotřebované pneumatiky?
U komponentů, jako jsou pneumatiky automobilu, jež jsou zvenčí dobře viditelné a přístupné, je možné snadno provést vizuální kontrolu, máte-li podezření na zhoršení jejich vlastností. Pokud si např. za jízdy všimnete, že vaše vozidlo špatně drží směr a uhýbá z vozovky doprava nebo doleva nebo že nemá dostatečnou přilnavost při průjezdu zatáčkou, měli byste v první řadě zkontrolovat své pneumatiky. K přímému odhalení hrubých závad často stačí pouhý pohled na hloubku profilu (u letních pneumatik nesmí klesnout pod hranici 1,6 mm) nebo tlaková zkouška. Hledejte rovněž jiné zjevné známky opotřebení, jako jsou třeba změny barvy, ztuhnutí, vybouleniny nebo dokonce praskliny v materiálu gumy. Obecně platí, že výměna pneumatiky je vždy správnou volbou, pokud si nejste jisti její spolehlivostí, vždyť na těchto komponentech závisí téměř celá jízdní stabilita a tudíž i vaše bezpečnost.


Zpět na seznam článků