High performance parts
Partneři:    Autopůjčovna Praha     |     Big Green Egg     |     Army shop     |     Ráj veteránů     |     Ráj aut

 

 

 

 

 

( Váš banner zde? )

Vyhledávání
Značka:
Model:
Karoserie:
Rok výroby:   
Výkon [kW]:   
Cena od: do:
Text:
Palivo:
Převodovka:
Pohon kol:
Najeto do:
Inzeráty:
Kraj:

(Více) (Méně)        

Hlavní menu
+ vložit auto +
Sportovní vozy
novinky v nabídce
katalog prodejců
diskusní fórum
rady při koupi
recenze vozů
podpořte nás
napište nám
Přihlášení do systému
Login:
Heslo:


( zapomenuté heslo? )

+ registrace +


Partneři
Ráj aut - inzerce nových i ojetých aut Ráj veteránů - inzerce veteránůužitečné weby
vážné nehody
zábavné hry
software pro prodejce
statistika webu

Vzor kupní smlouvy na auto ke stažení.

Srovnejte si jednoduše a přehledně povinné ručení online. Nejlevnější jen u Porovnej24.cz

Vybíráte právě pneumatiky? Testy letních i zimních pneumatik.

Nejlevnější povinné ručení od 950 Kč v online kalkulačce.

Srovnání povinného ručení online.

Půjčovna dodávek Beskydservis.

Vyzkoušej půjčovna aut Ostrava.

Levná půjčovna dodávek Ostrava.

Půjčovna aut a dodávek Proncar.

Vytvoř si vlastní webové stránky.

Nejlevnější povinné ručení online od profesionálů.


Články
Maďarská dálniční známka 2024
Jak si vyzdobit interiér auta pomocí LED pásek
Jak získat více sledujících na Instagramu: 8 strategií pro růst
další články
Doporučujeme prodejce

Auto Zrucký, spol. s r.o.

JDM and Youngtimer Cars Europe

JS Autocentrum s.r.o.

Martin Klein

MOTOR HOLDING a. s.

VIP CAR s.r.o.

AmerickeAuta.sk

Jedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého auta

Léto už se sice chýlí ke konci, ale některé nezapomenutelné zážitky na vás možná ještě čekají. Přemýšlíte, jak těch posledních pár dní strávit nebo hledáte inspiraci na podzimní dovolenou či nadšeně plánujete už na další rok? Tak či onak, roadtrip možná bude právě to, co hledáte. Jedno auto, stovky až tisíce kilometrů a nekonečně nových zážitků a poznaných míst.

 

Roadtrip VS. all inclusive dovolená

 

Pokud bychom měli porovnat roadtrip a all inclusive dovolenou, pravděpodobně největší rozdíl bychom našli v pohodlí.

 

Roadtrip je většinou tak trochu pro dobrodruhy, kteří si nepotrpí na přepychový luxus a vystačí si s batůžkem a základní výbavou. Lidé, co se rozhodnou procestovat Evropu nebo jiný kus světa na čtyřech kolech, většinou pospávají v autě, ve stanu případně v levnějším typu ubytování, stravují se vlastním kuchtěním na vařiči, s kterým příliš parády nezvládnete, a po ranním nebo večerním čištění zubů vyplachují ústa vodou z pet lahve.

 

Na druhou stranu, mají neuvěřitelnou svobodu v tom, která místa chtějí navštívit. Denní cíl mohou měnit podle situace a zastavit kdekoliv, kde je něco zaujme. Díky tomu prozkoumají taková místa, která vám snad žádná cestovka nenabídne. A ti, kteří se měkké postele a každodenní sprchy nedokáží vzdát, mohou pohodový letní roadtrip plánovat podle ubytování, tím ale tak trochu přichází o tu jedinečnou svobodu a impulzivní rozhodnutí.

 

Dovolená s all inclusive má samozřejmě také své kouzlo. Jestliže se po náročných měsících pracovní zátěže chcete opravdu jenom válet a užít si péči personálu v cílové destinaci, moře, dobré jídlo a možná i nějakou knížku, která na vás v knihovně dlouho čeká, je pro vás tento typ dovolený ideálním řešením. Pobyt si můžete zpestřit výletem na lodi, návštěvou města nebo nějakou vodní aktivitou, od potápění až po jízdě na banánu.

 

Auto VS. obytňák

 

A máme tu další porovnání. Jedno z těch nejdůležitějších. Hned na začátku byste si totiž měli ujasnit, jaký komfort od roadtripu očekáváte. Od toho se totiž odvíjí váš dopravní prostředek.

 

Asi ten největší punk je vyrazit klasickým autem. Běžný vůz vám poskytne perfektní způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Omezený je ovšem prostorem. Většinu tohoto místa totiž budete potřebovat na základní výbavu – oblečení, hygiena, kempingová výbava apod. V případě, že byste chtěli v autě nocovat, čeká vás né příliš zábavný tetris přeskládávání všech zásob, nebo spaní na sedačce, kde si jen málokdo natáhne nohy a pohodlně lehne.

 

Pokud tedy nechcete hledat polohu, jak se vejít mezi vařič a taškou s oblečením, zbývají vám 2 možnosti – spaní venku nebo ubytování. O nevýhodě placeného ubytování v hotelu jsme se už zmínili. Buď si můžete ubytování naplánovat ještě před cestou, pak ztratíte možnost se někde zdržet, rozhodovat se impulzivně a měnit směr. Nebo můžete zkusit hledat ubytování každý den v lokalitě, kde se právě nacházíte, u toho ovšem není zaručený úspěch.

 

Tím se konečně dostáváme ke spaní venku. Úmyslně nechceme použít slovo “kempování”, protože kempování jako takové je na spoustě míst mimo kempy zakázáno a přísně pokutováno. Na výběr tedy máte mezi kempem, kde se můžete těšit i na běžnou hygienu, nebo bivakováním někde v lese či na louce.

 

Skvělým řešením, díky kterému vám odpadnou starosti s hledáním noclehu, je střešní stan na auto. Díky němu je pak vaše auto takovým malým obytňákem.

 

Oproti tomu nabízí obytňák určitý level komfortu. Ať už máte klasický karavan nebo přestavěnou dodávku na obytný vůz, nemusíte řešit absenci toalet, sprchy nebo obyčejného spaní a můžete si dokonce i něco uvařit. Vše, co potřebujete, si vezete s sebou. Výhodou je také to, že můžete zastavit i v oblastech, kde je kempování zakázáno. Do chvíle, kdy nestavíte stan, nevytahujete vařič a kempingové židle, pouze parkujete.

 

Před cestou nezapomeňte…

 

…plánovat

 

Přestože jednou z výhod roadtripu je právě to, že nemusíte mít do detailu naplánovaný každý den a každé místo, které chcete vidět, je dobré si udělat alespoň hrubý plán. Pár orientačních bodů, alespoň vybrané země, mohou ušetřit spoustu problémů. Ať už se jedná o to, že nebudete mít hotovost v místní měně, legislativní požadavky na povinnou výbavu auta nebo že dojde jídlo a kvůli zavřeným obchodům jej nebude možné doplnit.

 

…stanovit si rozpočet

 

Plánováním se dostáváme také k financím. Přestože je fakt, že roadtrip je poměrně levný způsob, jak poznávat svět, dokáže se lehce zvrtnout. Bez hrubého plánu nemusíte být připravení na dálniční poplatky, ceny paliv, ceny za kempy, vstupy na památky nebo i obyčejné jídlo.

 

V případě, že vám v autě zbylo dost místa a jste společenský typ, můžete sdílet cestu s dalšími lidmi. Spolujízda vám dokáže ušetřit nemalý finanční obnos, který můžete využít třeba na dobrou večeři. Pozor ale, že s těmi lidmi budete 24/7 a je tedy nutné si s nimi opravdu rozumět.

 

…zkontrolovat stav vozidla

 

Když už se termín vašeho odjezdu začíná blížit, je čas dopřát důkladnou péči vašemu vazu. Spolehlivé auto je základem každého bezproblémového výletu, ať už se jedná o dvoudenní či dvacetidenní dovolenou. Věřte, že řešit problémy s autem, odtah nebo servis v zahraničí je hotové peklo na zemi. Pro všechny případy ale doporučujeme mít sjednané vhodné pojištění.

 

Jak tedy připravit auto na dlouhé cesty? V první řadě zajeďte s dostatečným časovým předstihem, alespoň týden před cestou, s vaším vozem do servisu a nechte mu udělat kompletní revizi. Jestliže se chystáte na jih do teplejších krajin, kvůli teplu byste měli mít pneumatiky podhuštěné. Stejně tak se vám bude hodit plně funkční vyčištěná a doplněná klimatizace.

 

Zkontrolovat byste měli kromě technického stavu vozidla i jeho výbavu – povinnou i doplňkovou. Ujistěte se, že máte povinnou výbavu v pořádku a v souladu se zákony ve všech zemích, které se chystáte navštívit. Hodit se také může něco navíc, jako jsou náhradní žárovky, voda do chladiče a jeden rezervní kanystr s naftou či benzínem, kdyby náhodou.

 

…sbalit si

 

Tak konečně přichází na řadu ta pravá zábava – balení. Balení je do značné míry ovlivněno délkou vašeho pobytu, destinací a způsobem nocování. My jsme se rozhodli soustředit se na tu nejdobrodružnější variantu a připravit menší seznam toho, co budete na roadtripu se spaním venku potřebovat.

 

Začít bychom měli asi u dokladů, bez kterých se jednoduše neobejdete. Jako první si tedy nachystejte zelenou kartu, technický průkaz, doklady o pojištění a osobní doklady. Důležitá je také nějaká hotovost pro případ, že se vyskytnete v situaci, kdy nebude možné platit kartou a poblíž nebude žádný bankomat.

 

Doma byste také neměli zapomenout věci na spaní a vaření. Karimatka, spacák a stan by ve vašem kufru auta určitě neměli chybět. S tím souvisí i stravování. Když se nechcete po celou dobu vašeho výletu stravovat v restauračních zařízeních, doporučujeme přibalit vařič, nějaké základní nádobí (jeden hrnec či pánev, vařečku, pro každého člena alespoň jeden talíř nebo misku a příbor). Vhod vám také přijde nějaké jídlo na cesty, jako jsou zavařená hotová jídla, konzervy, polívky apod. Určitě nezapomeňte na nějakou tu zásobu vody a jednu utěrku.

 

Další výbava (kempingové židle, stůl, nádobí navíc apod.) už je spíše nad rámec, pokud máte dostatek prostoru.

 

Co se týče oblečení, je to asi na zvážení každého. Někdo si vystačí s jedním batohem klidně dva týdny, jiný potřebuje mít na výběr. Ale základem je mít od všeho něco – něco na spaní, na sport, koupání, do města, do deště, do tepla atd. Doporučujeme orientovat se podle místa v autě.

 

Zapomenout bychom neměli ani na elektroniku. Důležitá je především navigace, mobilní telefon, nabíječka (ideálně ta do auta) a powerbanka s nabíječkou na ni. Možná oceníte také fotoaparát nebo sluchátka.

 

Přibalit můžete také piknikovou deku, kterou oceníte u každého jídla, odpočinku nebo i bivakování. Doporučujeme vzít si také nějakou zábavu – rakety na badminton, míč nebo třeba karty. Klasikou, kterou byste doma neměli zapomenout, je opalovací krém, ochrana hlavy před sluncem, sluneční brýle, léky a lékárničku atd.

 

Další vychytávky, za které poděkujete:


●    Šitíčko
●    Švýcarák či nůž
●    Stativ k mobilu
●    Čelovka
●    Dezinfekční gel

 

Kempování v zahraničí

 

Pojďte se nyní s námi podívat, jak je to s tím kempováním za hranicemi České republiky. Ne všude totiž můžete rozbalit stan.

 

Německo

 

Začít můžeme hned u našich největších sousedů. Jestliže se totiž vydáte směrem do Francie, Španělska nebo Anglie, německé cesty vás neminou. A když nechcete trávit v autě hodiny a hodiny, kempování v Německu se nevyhnete.

 

Prvně vás bude pravděpodobně zajímat parkování. Vynecháme zde parkování ve městech a na běžném parkovišti, protože předpokládáme, že na parkovišti před obchodem nebo na náměstí by si někdo stan nestavěl.

 

Pozor byste si měli dát na parkování v přírodě, kde platí zákaz parkování mimo silnice, cesty a parkoviště, především kolem jezer a rezervací. Všímejte si také dodatkových cedulí.

 

Co se týče samotného kempování “na divoko” platí přísný zákaz v oblasti národních parků a přírodních rezervací. Na ostatní veřejných místech je sice také zakázané, ale praxe říká, že jedna noc je tolerována. Na soukromém pozemku zákaz není, ale měli byste si opatřit souhlas majitele.

 

Podobná legislativa platí také v Rakousku.

 

Francie

 

Francie je v tomto ohledu poněkud tolerantnější. Stejně jako v Německu platí, že pro kempování na soukromém pozemku byste si měli opatřit souhlas majitele a v národních parcích a přírodních rezervacích je to zakázáno. Na veřejných místech je to v podstatě na vašem uvážení. Doporučujeme ale nezdržovat se více než 1 až 2 noci.

 

Itálie, Bulharsko a Rumunsko

 

Dvě oblíbené destinace pro dovolenou mnoha Čechů. V Itálii byste se měli zajímat o legislativu konkrétního regionu. Většinou je ale volné kempování spíše zakázáno. V Bulharsku a Rumunsku naopak můžete kempovat bez omezení.

 

Estonsko, Finsko a Norsko

 

Tyto dvě země jsou ke kempování v přírodě velmi přátelské. V Estonsku můžete legálně parkovat na státních pozemcích, dokonce i na pláži, pokud je to 6 metrů od moře. Ve Finsku a Norsku je možné kempovat všude, kde to není zakázáno.

 

V těchto zemích zapomeňte na přespání mimo kempy úplně:


●    Belgie
●    Švýcarsko
●    Chorvatsko
●    Maďarsko
●    Nizozemí
●    Srbsko

 

Do kempu musíte zamířit i například při kempování na Slovensku. I v dalších evropských zemích to může být problematické – Španělsko či Řecko.

 

Naučte se rozlišovat kempování a bivakování

 

Časem přijdete na to, že kempování je zakázáno ve většině zemí. Dobrým řešením ale může být bivakování. Jedná se o spaní v přírodě, která po vašem odchodu zůstane neporušená. Při bivakování můžete vytáhnout spacák, ale stan už musí zůstat v autě. Stejně tak byste neměli vytáhnout žádné kempovací potřeby, jako je vařič, židličky atd.

 

Pár tipů pro dobrodružný a okouzlující roadtrip

 

Nakonec bychom vám také chtěli dát několik užitečných tipů, které se týkají plánování ale i samotného roadtripu.

 

Dopředu si určete trasu

 

Samozřejmě nemusíte měsíc dopředu vědět, zda pojedete po silnici číslo 322 nebo 323. Naplánovat si ale orientačně trasu může být užitečné z hlediska efektivnosti. Dejte si pár bodů, které chcete vidět a seřaďte je tak, abyste se k žádnému nemuseli vracet.

 

Nezapomeňte také plánovat i cestu zpět. Jednou z chyb, kterou tito cestovatelé dělají je, že si naplánují trasu, kterou projedou, skončí v poslední destinaci a na cestu zpátky už nemají žádná vytipovaná místa, kde by se chtěli zastavit. Kvůli tomu pak cesta domů bývá dlouhá, monotónní a bez zajímavých zastávek – to může celý požitek z vydařeného roadtripu pěkně zkazit.

 

Dopřejte si různorodost navštívených míst

 

Jste milovníkem staré architektury a už se nemůžete dočkat, až navštívíte centra všech měst, které po cestě potkáte?  Nebo se naopak těšíte, že nasajete kouzlo přírody každé projeté destinace?

 

I když je určitě dobré dát na váš osobní vkus a preference, menší zpestření nemusí být na škodu. Toulat se dva týdny v kuse jen ulicemi měst nebo proplítat se stromy a zdolávat vrcholky hor může být obrovská škoda.

 

Využijte potenciál míst, kterými projíždíte ve všech směrech. Kombinujte čas strávený v přírodě s městskou kulturou a odpočinkem u vody. Uvidíte, že pestrost navštívených míst dodá vašem roadtripu to pravé kouzlo.

 

Zpestřete si výlet zábavnou aktivitou

 

Kdo říká, že roadtrip je pouze o sezení v autě a chůzi na vybraných místech? Před odjezdem přidejte k autu nosič na kola, naložte kolo a užijte si výhledy ze sedla. Pokud nechcete kola tahat s sebou, můžete projet město na půjčeném kole či koloběžce.

 

Když už vás kolo omrzí, vyzkoušejte nějakou vodní aktivitu, kterou nabízí země u moře – jako je třeba surfování nebo šnorchlování. Veškerou výbavu si totiž můžete půjčit a zažít jedinečné dobrodružství. V horách vás může zase oslovit ferrata nebo plavba loďkou po rozlehlém jezeře.

 

Voláme domů

 

Jestliže chcete čas od času zavolat domů, občas něco sdílet na sociálních sítích a nebo být prostě na příjmu, nezapomeňte si zapnout roaming. Pozor, v některých zemích roaming nestačí. Možná si budete muset zakoupit místní SIM kartu.

 

Nejlepší místa pro roadtrip v Evropě

 

Přemýšlíte, kam ale na roadtrip vyrazit? Zkušení cestovatelé dali dohromady několik tras, které jsou podle nich pro roadtrip nejlepší v Evropě.

 

Z Česka, přes polský Krakov až do ukrajinského Lvova. Na této trase poznáte krásnou architekturu, ale i přírodu. Výhodou této cesty je, že ani v jedné destinaci není příliš draho. Překvapit vás může také jídelní lístek v češtině.

 

Z Česka přes Polsko, Litvu, Lotyšsko až do Estonska. Dvě cizí země jsou vám málo? Vyražte za krásami pobalstkých republik. Na své si zde přijdou vášniví turisté a obdivovatelé nedotčené přírody, ale i milovníci měst a kultury.

 

Z Česka přes Rakousko do Itálie. Neumíte si představit dovolenou bez sluníčka, pláže a moře? Podívejte se do Toskánska a na pobřeží Maremma. Cestou můžete navštívit některé z italských jezer nebo se projít v rakouských Alpách.

 

Vyrážíme!

 

Cesta naplánovaná, auto připravené, věci sbalené? Hurá, můžete vyrazit! Nakonec je ještě ale potřeba zmínit opatrnost a bezpečnost. Myslete na to, jak zůstat zdravý na cestách a s klimatizací zacházejte opatrně, dejte si tu a tam mezi pochutinami i zdravou svačinku, na silnicích se chovejte obezřetně a na výletech dodržujte všechna bezpečnostní opatření – od osvětlení v noci přes bezpečné koupání až po správnou reakci při setkání s divokou zvěří.

 

No a teď už nezbývá nic jiného, než vám popřát mnoho šťastných kilometrů a spoustu skvělých zážitků.

 

Klára Kohoutová, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu



Sdílejte na Facebooku: Sdílejte tento článek

 
Fotogalerie:

Jedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého autaJedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého autaJedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého autaJedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého autaJedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého autaJedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého autaJedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého auta



 


  Vaše komentáře k tomuto článku: 
Zpět na seznam článků







 

© 2007-2024   Sportovní vozy   |   kontakty   |   nápověda   |   nabídka reklamy   |      f  sdílet Sportovní vozy      X sdílet



Partneři:    Paletové vozíky levně |

Pro Českou republiku doporučujeme využít služeb od autopůjčovna Taggart.cz Praha s garancí nejnižší ceny za pronájem automobilu.



Jedeme na road trip: jak poznávat nová místa z pohodlí svého auta - Sportovní vozy | Prodej, bazar


Pozor Soubory cookie a nezbytné osobní údaje využíváme pro individuální obsah a reklamy.
Jak společnost Google nakládá s osobními údaji v reklamních službách v rámci nařízení GDPR se dozvíte zde.
Pozor

Skladové vozy v České republice             Omnetic - digitální nástroj pro automotive



TOPlist